מה הסיטואציה

התשובה הנכונה ביותר לשאלה איזה יין כדאי לי לקנות? תהיה- מה הסיטואציה? ישנם אלפים של סוגים, סגנונות, טעמים, ריחות, ארצות, אזורי יין, שיטות ייצור ותוויות ולכן יותר נכון יהיה להסתכל על עצמנו ולהבין עבור איזו מטרה אני קונה את היין- לדוגמא אם מדובר בערב עם חברים, או ארוחה משפחתית, או ארוחת טעימות במסעדת גורמה. כל אלו ישפיעו על הבחירה יותר מארץ הייצור של היין או שם המשפחה של היינן. אספנו לכם כמה כללי אצבע שיעזרו:

  • אירוע רשמי ומעונב כגון: ארוחת חג, יומולדת לסבא במסעדה, אורחים מחו"ל, פגישה עסקית – אלו יתאימו ליינות עוצמתיים ומיושנים בחביות עץ בד"כ אשר יתמודדו יפה עם אוכל כבד ובנוסף יכבדו את האירוע באיכותם ומורכבותם.
  • יין לדייט – האם יש דבר כזה יין רומנטי? מה שהופך יין לרומנטי היא העובדה שרק שני אנשים חולקים אותו, יין כזה צריך להתאים בול לשני טעמים, לשני אנשים, כאן היינו ממליצים על יין אלגנטי, בין אם אדום או לבן, לא משהו דרמטי או מיוחד מדי, מעודן ועגול, כזה שמרמז על הערב כולו.
  • יין ל'על האש' – בכל מדינה אחרת שהיא לא ישראל, 'על האש' נכנס תחת הקטגוריה של פיקניק ואוכל בטבע, אהל בישראל שלנו יש משמעות מאוד כבדה וברורה לצמד המילים האלו: בשר מתובל, המון חריף, סלטים, פיתות ועוד ולכן נמליץ על יינות לא דומיננטים מדי, לא חמוצים או מתוקים מדי, ללא יישון ארוך בעץ, לבנים או אדומים מאוזנים- קצת חמאתיים וקצת פירותיים, מרווים מאוד. טיפ לגבי אדומים: ניתן לקרר אותם ממש כמו הלבנים ולתת להם להתחמם מעט בכוס לאחר המזיגה.
  • אירוע עם ארוחה קלה או ללא ארוחה בכלל כגון: פיקניק, חוף הים, ערב על המרפסת, מסיבה ביתית, הרמת כוסית – כל אלה יתאימו ליינות קלים, בדרך כלל לבנים ורוזה ולפעמים גם מבעבעים, ואם דווקא יין אדום אתם אוהבים אז עדיף על הפירותיים יותר והפחות מסורתייים.
  • יין כמתנה: בין אם מתנה לחג או מתנה לחבר שעוזב עבודה, או אולי לאבא לכבוד יומולדת 70 – איזו סיבה שלא תהיה, היין חייב להיות רשמי, כזה עם תווית אלגנטית ופחות מודרנית לפעמים אפילו תווית על רקע שחור או אפור כהה, ולגבי היין, בהתאם למחיר כמובן, אמור להיות יין מיוחד, כזה שזוכרים, לא משהו יומיומי.
  • יין לערב יין – ערב שבו כל משתתף מביא בקבוק מיוחד, כזה שיש עליו מה לומר ומה לגלות, יין בעל מורכבות טעם ורבדים שנפתחים ככול שהיין נושם, יין מאזור יין בעל שם ומסורת עתיקה שניתנת לתחושה דרך כל לגימה.

יין במבצע